SZAŁAS POTÓW – Sweatlodge

logo-igeaJest to miejsce, gdzie odbywa się ceremonia oczyszczania, uroczysta sauna, która jest szczególnie  ważnym wydarzeniem w życiu niektórych indiańskich szczepów w Ameryce Północnej; Lakotów, Czarnych Stóp, Seminolów i innych.  Najczęściej ceremonia oczyszczania odbywa się w szałasie  zbudowanym w kształcie kopuły, gdzie na szkielet z gałęzi  narzucane były kiedyś  skóry zwierzęce, koce, płachty itp.  I podobnie jest zbudowany nasz  sweatlodge: na konstrukcje z gałęzi wierzby narzucone są płachty.

W szałasie, pośrodku jest zagłębienie, w którym umieszczane są rozgrzane uprzednio na zewnątrz w ognisku  kamienie. Do szałasu prowadzi jedno małe wejście .Po uprzednim okadzeniu dymem z żarzących się ziół uczestnicy  przez to wejście wchodzą do środka wypowiadając słowa: „dla siebie, przodków i potomnych”. W środku  czujemy się jak we wnętrzu Ziemi. Nad głowami jest kopuła naszej nadświadomości, pod nami taka sama półkula podświadomości a my w centrum z jarzącym się ogniem. Prowadzący rozpoczyna rytuał,  czerwone z żaru kamienie obsypuje szałwią, pojawia się wonny dym, potem kamienie polewa kilkakrotnie wodą. W szałasie robi się gorąco, ciała uczestników spływają potem. Każdy  wypowiada intencję, w jakim celu przybył do namiotu, co chce oczyścić z emocji, przekonań, traumatycznych doświadczeń. Przebywanie w szałasie potów sprzyja medytacji, osiągnięciu wyższych stanów świadomości. Kiedy w szałasie wydaje się, że gorąco staje się już nie do zniesienia zaciera się granica między jawą  a snem. Otwiera się inne odczuwanie, pojawiają się wizje, zrozumienia… Niektórzy „przenoszą się” do łona matki, gdzie  dla niego życie się zaczyna… Można usłyszeć przekazy duchów opiekuńczych, swoich przodków…

Ten święty rytuał naszych praprzodków równie skutecznie służy nam współczesnym ludziom, zagubionych w  pośpiechu współczesnego życia, nieradzącym sobie ze stresem dnia codziennego.

Sweat lodge  organizowany jest na nów i pełnię księżyca i w czasie przesilenia astrologicznego.

Zapisy z tygodniowym wyprzedzeniem określonych terminów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *